Straipsniai

Įamžintas poeto atminimas

Įamžintas poeto atminimas

Genovaitė KAZIELIENĖ

 

Prieš trejus metus Viešoji biblioteka laimėjo Kultūros ir sporto rėmimo fondo konkursą, kuriam pateikė projektą dėl žymaus išeivijos poeto Vlado Šlaito atminimo įamžinimo ir jo vardo suteikimo bibliotekai. Kaip papasakojo bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė, įgyvendindama projektą biblioteka atliko įvairių darbų - parengė ir išleido V. Šlaito spausdintų darbų bibliografijos rodyklę, lankstinuką apie V. Šlaito literatūrinės premijos laureatus, jo gimtajame namelyje Žemaitkiemyje įrengė muziejų, buvo pastatytas kraštiečio atminimą įamžinantis koplytstulpis.

Šiais metais, rugsėjo mėnesį, V. Šlaitas būtų šventęs 85-ąsias gimimo metines. Ta proga vyko iškilmės jo gimtajame Žemaitkiemyje bei Viešojoje bibliotekoje.

Į šventę poeto gimtinėje susirinko literatūros mylėtojai, žemaitkiemiečiai, kiti svečiai.

Kunigas Šarūnas Petrauskas pašventino koplytstulpį su poeto žodžiais, kurį iš ąžuolo išdrožė skulptorius Viktoras Žentelis. Susirinkusieji apžiūrėjo prie namo pritvirtintą lentelę su užrašu, jog “Šiame namelyje gyveno išeivijos poetas Vladas Šlaitas”, muziejų, kuriame - autentiški daiktai, poeto nuotrauka.

Apie V. Šlaito kūrybos ypatumus, kaip vertino jo eilėraščius kiti žymūs kūrėjai, pasakojo Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių kalbos ir literatūros katedros vyr. asistentė Indrė Žekevičiūtė. Ji, parengusi V. Šlaito poezijos, prozos, vertimų ir laiškų knygą “Saulė ant šaligatvio”, tapo pirmąja jo vardo literatūrinės premijos laureate.

Kauno Maironio literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė prisipažino, jog ir ji gimusi tuo pat metų laiku, tad galinti pasakyti, jog “rudenį gimusieji šiek tiek vieniši, šiek tiek liūdni, nelabai laimingi”... Tai atsispindi ir V. Šlaito kūryboje, ir laiškuose, kuriuose ypač jaučiama gimtinės nostalgija...

Susitikime dalyvavo ir iš JAV, Čikagos, atvykusi kraštietė Regina Martinkaitė-Narbutienė su vyru Leonu. Ji sakė, jog su seserimi Freda renkančios lėšas, kad išsipildytų V. Šlaito svajonė atgulti amžinojo poilsio gimtosios Ukmergės žemėje.

Įdomių faktų apie poetą papasakojo jo bendramokslis Henrikas Gintautas. Žemaitkiemietė mokytoja Valerija Aleknavičienė pasidalijo prisiminimais apie poeto mamą Antaniną, tetą Nastutę, kuri V. Šlaitą mylėjo kaip savo sūnų.

Savo sukurtas eiles skaitė 2003 metų V. Šlaito premijos laureatė Leonora Jankeliūnienė, poetai Alfas Pakėnas, Zuzana Stunžėnienė, Zita Bataitienė.

Koncertavo Žemaitkiemio pagrindinės mokyklos moksleiviai, dainas, sukurtas pagal V. Šlaito eiles, dainavo Laura ir Arūnas Rimkai.

Šventės metu paskelbta, kad šįmet V. Šlaito premijos laureate tapo Viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriaus vyriausioji bibliografė Stanislava Talutytė. Ji sudarė knygą “Vladas Šlaitas. Bibliografijos rodyklė”. Knyga apima 1937-2005 metus: nuo pirmųjų Antano Smetonos gimnazijos moksleivio V. Šlaito literatūrinių bandymų iki šių dienų studijų apie poetą.

Po to šventės dalyviai atvažiavo į miestą. Iškilmės tęsėsi prie Viešosios bibliotekos. Nuo pastato sienos atskleidus uždangą, pasirodė užrašas, liudijantis jog tai - Vlado Šlaito viešoji biblioteka.

V. Šlaito vardo suteikimo proga įstaigos darbuotojus pasveikino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Klavdija Stepanova, Seimo narys Julius Veselka, rajono Tarybos narys Arūnas Jasaitis, kiti.

Po to visi susirinkusieji sugiedojo “Ilgiausių metų”.

  

Skaityti komentarus (0)

Vardas: El. paštas:

Įveskite patvirtinimo kodą:

Captcha image


Pranešti naujieną
   Apklausa
  Vyriausybė pritarė planui, kuris iki 2023 metų padėtų pašalinti emigraciją skatinančias socialines, ekonomines ir kitas priežastis, ir tai sulaikytų tautiečius Lietuvoje bei grąžintų išvykusius į užsienį. Kaip vertinate tokius planus?
  Labai gerai, kad dedamos pastangos išspręsti šią problemą.
  Nemanau, kad tai pavyks pasiekti.
  Reikėjo anksčiau imtis priemonių.
  Balsuoti    
Laikraštyje skaitykite

Rado apvogtus ir apgadintus

Įtariama, kad malkinė galėjo būti padegta

Apvirtusį automobilį vairavo „kažkas kitas“

Pramonės produkcija susitraukė

Prasidėjo javapjūtė – pirmiausiai kuliami rapsai

Ką turi žinoti ūkininkas apie grūdų supirkimą

Žemės ūkio produktų supirkimo kainos sumažėjo

Kaip nutraukti santuoką šalių susitarimu?

Atsisakoma popierinių licencijų išdavimo

Draudimas yra suteikiamas skolon

Kokių knygų dažniausiai ieškota bibliotekose?

Lyduokių mažojo futbolo taurę į viršų kėlė „Rečionys“

Šunų parodoje apdovanoti geriausi keturkojai bei jų šeimininkaiHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas