Straipsniai

Pastato rekonstrukcija baigta, tvarkoma teritorija

Loreta EŽERSKYTĖ

 

Buvusio kino teatro „Draugystė“ pastato kapitalinis remontas jau baigtas. Objekte dirbusi vilniečių UAB „Ireko“ laimėjo dar vieną konkursą ir šiuo metu atlieka papildomus darbus – pastato teritorijoje stiprina atraminę sieną. Kai atšils ir pradžius, rangovas baigs objekto aplinkos tvarkymo darbus.

Buvusio kino teatro „Draugystė“ ir administracinio pastato kapitalinis remontas, kurio bendra vertė siekia 1,2 milijono eurų, buvo vykdomas dviem etapais. Pirmo etapo, kuris prasidėjo 2014-ųjų rudenį, metu buvo suremontuota pastato išorė – sutvarkytas fasadas, uždengtas naujas stogas, pakeisti langai ir durys.

Taip pat aplink pastatą padaryta nuogrinda, įrengtos drenažo ir lietaus kanalizacijos sistemos. Taip pat vidaus patalpos buvo pritaikomos Kraštotyros muziejaus reikmėms, tvarkomi inžineriniai tinklai. Antras etapas apėmė pastato vidaus ir kitus likusius darbus. Jie baigti šią žiemą. Suremontuotas objektas kol kas tuščias. Kol tvarkoma pastato rekonstrukcijos dokumentacija ir jį rengiamasi atiduoti Valstybinei komisijai, būsimojo muziejaus patalpos šildomos statybininkų sąskaita.

Rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyr. specialistas Piotras Grigorjevas, kuris yra atsakingas už konkurso sutartinių įsipareigojimų priežiūrą bei kontrolę, teigė, kad užsakovai pretenzijų rangovui neturi. Darbai vyko sparčiai ir sklandžiai, statybininkai operatyviai reagavo į visas pastabas. Savivaldybės atstovas mano, kad objektas Valstybinei komisijai turėtų būti atiduotas jau netrukus – per savaitę ar dvi.

„Ekspertai nustatė, kad būtina stiprinti pastato teritorijoje esančią atraminę sieną. Buvo paskelbtas pirkimas atlikti papildomus darbus: iškasti gruntą pamatams, įrengti gręžtinius polius bei atraminę sieną ir tvorą“, – sakė specialistas.

Pasak P. Grigorjevo, UAB „Ireko“ taip pat dar turės baigti tvarkyti suremontuoto muziejaus pastato aplinką: „Numatyta, kad iki miesto šventės teritorija turi būti visiškai sutvarkyta, vieną kartą nupjauta statybininkų pasėta veja“.

Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyr. specialistas pažymėjo, jog projekte numatyta atlikti tik atstatomuosius aplinkos tvarkymo darbus. Atlikti daugiau ir didesnių darbų numatyta įgyvendinant kitą projektą – tvarkant centrinę miesto dalį, apimančią Kęstučio aikštę, Draugystės skverą, Pilies parką ir jų prieigas.

P. Grigorjevas pasidžiaugė, kad buvusio kino teatro pastatas po kapitalinio remonto tikrai papuoš Ukmergę ir nudžiugins ukmergiškius bei svečius.

Tipinis stalinizmo laikotarpio statinys Ukmergės centre iškilo 1957 metais ir buvo pirmasis mažesniame šalies mieste statytas plačiaekranis kino teatras, jo salėje tilpo iki 330 žmonių. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, „Draugystė“ buvo vienintelis kino teatras Ukmergėje, kuris liko neuždarytas. Bet netrukus ir jo likimas pakibo ant plauko. Bandyta ieškoti, kas jį privatizuotų, tačiau visos paieškos buvo nesėkmingos. 1992 metais kino teatras buvo uždarytas, o jo patalpos išnuomotos. Nuo 2005 m. gegužės 25 d. Savivaldybės tarybos sprendimu pastatas buvo perduotas Ukmergės kraštotyros muziejui.

2010 metų pavasarį buvęs kino teatras „Draugystė” įtrauktas į Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kultūros vertybių registrą. Tai bene jauniausias mūsų rajono statinys, kuris paskelbtas kultūros paveldo objektu ir kurio architektūrinės bei dailės detalės saugomos paveldosaugos teisės aktais. Be to, pastatui suteiktas vietinis reikšmingumo lygmuo.

Kultūros paveldo departamento specialistų teigimu, buvusio kino teatro „Draugystė“ pastatas Ukmergėje – vienas išskirtinių pokario retrospektyvinės architektūros pavyzdžių ir vienas geriausiai išsilaikiusių sovietinio paveldo statinių visoje šalyje. Taip pat šis Ukmergės senamiestyje esantis kultūros paveldo objektas ypatingas savo visuomenine istoriškai susiklosčiusia paskirtimi.

Vertingosiomis pastato savybėmis aplinkosaugininkai pripažino šoninius rizalitus rytų ir vakarų fasaduose, dvi jonėnines kolonas su bazėmis ir kapiteliais šiauriniame fasade, piliastrus, palangių karnizus, stačiakampes nišas ir dekoruotas arkines nišas, langų ir durų stačiakampes angas, virš pagrindinio įėjimo esančią arką, puoštą kesonais, ir kt. Taip pat vertingas pastato tūris, aukštų planavimas, konstrukcijos, patalpų architektūrinės detalės ir kt.Buvęs kino teatras „Draugystė” – vienas jauniausių rajono statinių, paskelbtų kultūros paveldo objektu ir kurio architektūrinės bei dailės detalės saugomos paveldosaugos teisės aktais.Ekspertai nustatė, kad būtina stiprinti pastato teritorijoje esančią atraminę sieną.

Dainiaus VYTO nuotraukos

2016-03-08

  

Skaityti komentarus (5)

Vardas: El. paštas:

Įveskite patvirtinimo kodą:

Captcha image


Pranešti naujieną
   Apklausa
  Vyriausybė pritarė planui, kuris iki 2023 metų padėtų pašalinti emigraciją skatinančias socialines, ekonomines ir kitas priežastis, ir tai sulaikytų tautiečius Lietuvoje bei grąžintų išvykusius į užsienį. Kaip vertinate tokius planus?
  Labai gerai, kad dedamos pastangos išspręsti šią problemą.
  Nemanau, kad tai pavyks pasiekti.
  Reikėjo anksčiau imtis priemonių.
  Balsuoti    
Laikraštyje skaitykite

Rado apvogtus ir apgadintus

Įtariama, kad malkinė galėjo būti padegta

Apvirtusį automobilį vairavo „kažkas kitas“

Pramonės produkcija susitraukė

Prasidėjo javapjūtė – pirmiausiai kuliami rapsai

Ką turi žinoti ūkininkas apie grūdų supirkimą

Žemės ūkio produktų supirkimo kainos sumažėjo

Kaip nutraukti santuoką šalių susitarimu?

Atsisakoma popierinių licencijų išdavimo

Draudimas yra suteikiamas skolon

Kokių knygų dažniausiai ieškota bibliotekose?

Lyduokių mažojo futbolo taurę į viršų kėlė „Rečionys“

Šunų parodoje apdovanoti geriausi keturkojai bei jų šeimininkaiHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas